DünyaGündemManşet

ABD’den küstah Ayasofya açıklaması! “Müze olarak…”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ayasofya ile ilgili Danıştay tarafından verilecek kararın açıklanmasına saatler kala tepki çeken bir açıklama yaptı. Pompeo, Türkiye'ye Ayasofya'nın müze olarak kalması yönünde çağrı yaptı.

Danıştay’ın Ayasofya’nın statüsüyle ilgili vereceği karardan saatler önce ABD’den küstah bir çağrı geldi. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’nin Ayasofya’yı 100 yıla yakın bir süredir müze olarak idare ettiğini hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz” dedi.

Tepki çeken açıklama

ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir” diyen Pompeo,  “Türkiye hükümeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Karara saatler kala…

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan dava kapsamında 2 Temmuz’da duruşma yapacak. Karara saatler kala ABD’den gelen bu açıklama, Türkiye kamuoyundan büyük tepki çekti.

Etiketler
Devamını gör

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close